Anasayfa » İnternet Siteleri

Put.io Ne Demek? Nedir? Ne Değildir? Nasıl Çalışır? Kimindir?

20 Şubat 2011 3.301 kez okundu Yorum yok
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz hiç oy kullanılmadı. İlk oyu siz verin.)
Loading...

Put.io, www.put.io adresi ile yayına başlayan bir harici disktir aslında.Bildiğimiz harici diskin internet ortamına konmuş halidir.Birçok örneğini gördüğünüz, size ait dosyaları internet ortamında barındırmaya yarayan bir sitedir.

Site yeni olmasına rağmen çok dikkat çekmeyi başardı.Ancak bu demek olmuyor ki siteye üye olmak basit, aksine çok zor kapalı beta sisteminde şu aralar ortalama 250 (100 aktif) üye kullanmakta ve çok yakında dışarıdan üye alımına açılacak.Ancak dediğim gibi zor olması sebebiyle ilk etapta 1000 kişiyle sınırlı tutlacak bu üyelik.

Çalışma prensibi nedir,nasıl çalışır? Mesela hotfile üzerinden bir film indireceksiniz,indireceğiniz film legal ya da değil,önemi yok.Film için mesela 10 link verilmiş olsun,bunu indirmeniz ne kadar sürecektir? Bağlantınıza göre 1-2 saat.İşte put.io burada devreye giriyor.Siz linkleri put.io adresinizdeki ilgili bölüme ekliyorsunuz,film inmeye başlıyor.Buda ortalama bu örnek için 5 dk sürüyor(fark 55dk kar.).

Peki indi ne olacak? Film tabi ki bilgisayarınıza inmiyor,sistem üzerine yani put.io hesabınıza iniyor. İnen dosyalar rar dan çıkıp otomatik birleşiyor ve size izleyebileceğiniz dosya haline dönüşüyor.put.io üzerinden filminizi hızlı bir şekilde izleyebiliyorsunuz.

Sadece film değil. put.io üzerinde dosya barındırabilir,müzik,oyun ekleyebilirsini. Eklediğiniz veya indirdiğiniz dosyaları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz,ancak paylaşım put.io üzerindeki üyelerle oluyor, dışarıdan bir kullanıcı link vs ile erişemiyor.Yani put.io üzerinde sosyal ağ oluşmuş oluyor.Bu da bir filmi birden çok kez indirmek yerine arkadaşlarınızla paylaşarak onlarında izlemesini sağlayabiliyorsunuz.

Ancak sistem başta benziyor desekte rapidshare ve benzeri download sistemlerine benzemiyor,çünkü bilgisayarınıza indirme gibi bir durum yok,dosyamı koyayım linkini dağıtayım yok,başkaları ulaşamaz dosyalarınıza.

İlk aşamada 8 sunucu ile hizmet verilecek ve 1000 kişi ile sınırlı olacak.

Pilli ve Sosyomat gibi projeleri olan bir ekibin elinden çıkan bu site için kendilerine teşekkür ediyoruz.

Ortalam ücretler ise şöyle:

Basic: 10G Storage – 10G Bandwidth 4.90$ aylık
Pro:    50G Storage – 50G Bandwidth 9.90$ aylık
Premium:100G Storage – 100G Bandwidth 19.90$ aylık

Bu yazıyı yazdığımda kalan üyelikler şöyle basic için 125, pro için 25, premium için 12 adetti.Acele etmenizde fayda var.

Şu anda internet ortamında bu konu hakkında yeterli bilgi yok, umarım paylaşımım yararlı olmuştur.

<<< Önceki:

Sonraki: >>>


Facebookta Paylaş

Yorum Bırakın!

Yorum yaz, yada kendi sitende trackback (Geri besleme) olarak ekle. Ayrıca RSS ile bu konuya üye olabilirsin. .

Nazik olun. Temiz tutun. Konu dışına çıkmayın. Spam yaratmayın.

Bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bloğumuz gavatarı desteklemektedir. Kendi gavatarınızı edinmek için lütfen Gravatar a üye olun.