Anasayfa » Csharp

Csharp Property Nedir, Nasıl Kullanılır?

7 Aralık 2011 4.388 kez okundu Yorum yok
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz hiç oy kullanılmadı. İlk oyu siz verin.)
Loading...

Csharp ile kod yazarken sınıf içerisindeki private değişkenlere erişim sağlamak için get ve set metodları yazarız. Property ler işte bu noktada devreye giriyor. Get ve set metodu yazmadan private elemanlara erişmemizi sağlıyor.

Örnek olarak yazımızın ilerleyen kısımlarında hazırlayacağımız faktoriyel classının temellerini atalım

Gördüğümüz gibi private değer olan factoriyel_degeri değişkenini get ve set propertyleri yardımıyla kullanabiliyoruz. Kodumuzu denemek için main classımızı yazalım

Main metodumuzun içerisinde faktoriyel değişkenini sanki public değişkenmiş gibi kullanabiliyoruz.  Şimdi faktoriyel classımızda bazı kontroller yapalım, Örneğin faktoriyel değerimiz sıfıdan küçük olmasın.

Peki faktoriyel classı yazdık, görevini yerine getirsin öyleyse, get propertysi içine de faktoriyel hesabı yapan kodlarımızı yazalım.

Peki get ve set propertylerinde herhangi bir kontrol ve işlem yapmak istemiyorsak? O zaman en kısa haliyle kullanabiliriz.

İstersek değişkenimizi read only veya write only yani sadece okunabilir veya sadece yazılabilir yapabiliriz. Bunun için get ve set propertylerinden birini silmek yeterlidir. Örneğin sonucumuzun bir fazlasını döndüren bir property yazalım sadece  get property si olacak, set property sine gerek yok.

Bu durumda main classımız

son satırda dikkat ederseniz fakt.faktoriyel_plus_one = 4;  şeklinde kullanıma izin vermiyor. Çünkü set property si tanımlamadık.

İşte bu noktalar bize nesne yönelimli programlamada private elemanlara erişimi sağlayan araçlardır. Kodumuzu kısaltan ve encapsulation olayını daha da güzelleştiren noktalardır.

<<< Önceki:

Sonraki: >>>


Facebookta Paylaş

Yorum Bırakın!

Yorum yaz, yada kendi sitende trackback (Geri besleme) olarak ekle. Ayrıca RSS ile bu konuya üye olabilirsin. .

Nazik olun. Temiz tutun. Konu dışına çıkmayın. Spam yaratmayın.

Bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bloğumuz gavatarı desteklemektedir. Kendi gavatarınızı edinmek için lütfen Gravatar a üye olun.