Anasayfa » Bilgisayar Donanımları, İnternet

Pardus 2011 de Vodafone Mobil Modem İnternet Bağlantısı Nasıl Yapılır?

8 Haziran 2011 3.452 kez okundu Yorum yok
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz hiç oy kullanılmadı. İlk oyu siz verin.)
Loading...

Pardus kullanların en büyük sorunlarından biridir internet bağlantıları. Gerek üniversitedeki şifrelenmiş bağlantılar gerekse 3g nin yaygınlaşması ile kullanımı artan mobil modemde internet bağlantı sorunudur.

Bu yazımda sizlere pardus 2011 de mobil modem bağlantısını nasıl yapacağımızı anlatacağım.

Ben pardus 2011 ve Huawei Mobil Connect E 160E modelini kullanacağım. Sizinde eğer farklı bir ürününüz varsa ayarlar genelde aynı olacaktır.

Öncelikle yapmamız gereken simin kilidini kaldırmak( artık pin sormaması gerekiyor. ). Bunu ister simi telefona takarak isterse windowsta vodafone mobil modem programı ile kaldırabilirsiniz.

Artık pin sormuyorsa işlemlerimize geçebiliriz. En güzel tarafı herhangi bir program kurmayacak olmamız.

İlk olarak modemimizi bilgisayara takıyor ve Uygulamalar>İnternet>İnternet Çevirmeli Ağ Aracı (KPPP) yolunu izleyerek programı açıyoruz.

Yapılandır seçeneğine tıklayarak aşağıdaki pencereyi açıyoruz.Ayarları yaptıktan sonra ekran aşağıdaki gibi olacak ama şimdilik boş bir ekranla karşılaşacaksınız.Buradan hesaplar sekmesine geçiyoruz.

Yeni diyerek bir hesap oluşturuyoruz. İsmi vodafone olabilir. Telefon numaraları bölümüne ekle diyerek öncelikle *99# ekliyoruz sonra tekrar ekle diyerek *99***1# ekliyoruz. Kimlik denetimini Pap/chap yapıyoruz ve parolayı kaydeti işaretliyoruz. Görünüm aşağıdaki gibi olacak.

Tamam diyerek kapatıyoruz ve şimdide modem ayarlarına geçiyoruz. Modemler sekmesine tıklıyoruz.Modemimize bir isim veriyoruz. Modem aygıtı seçeneğini /dev/ttyUSB0 yapıyoruz.Buraya çok dikkat edin çünkü birbirine benzeyen çok seçenek var. Eğer ilerleyen safhalarda internete bağlanamazsanız, modem bulunamadı gibi uyarılar alırsanız. Modem aygıtı seçeneğini ile tek tek değiştirerek ttyusb0,ttyusb1,ttyusb2 gibi seçenekleri deneyin.Bunlar modeminizin hangi usb ye bağlı olduğudur. Tamam diyerek geri dönüyoruz.

Şimdi aşağıdaki ana ekrana geldiğimizde kullanıcı adı ve şifreyi vodafone olarak girip bağlan diyebiliriz.

Bu ekrana ulaştı iseniz bağlantınız tamam demektir.

ayrıntılara tıklayarak veri akışını izleyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Sorunlarınızı belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırım

<<< Önceki:

Sonraki: >>>


Facebookta Paylaş

Yorum Bırakın!

Yorum yaz, yada kendi sitende trackback (Geri besleme) olarak ekle. Ayrıca RSS ile bu konuya üye olabilirsin. .

Nazik olun. Temiz tutun. Konu dışına çıkmayın. Spam yaratmayın.

Bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bloğumuz gavatarı desteklemektedir. Kendi gavatarınızı edinmek için lütfen Gravatar a üye olun.