Anasayfa » Codeigniter, Php

Codeigniter Dersleri – 7 – Formlara Giriş

2 Temmuz 2011 10.737 kez okundu 5 yorum
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 oy,5 üzerinden : 4,33 )
Loading...

Kısa bir aradan sonra haftasonu tatilinin yardımıyla codeigniter derslerinden yedincisini yazıyorum. Bu dersin başında projenin gidişatıyla alakalı bir kaç detay daha vereceğim sonrasında ise asıl konumuzun detayına gireceğim.

Pizza sipariş sayfası örneğinde var olan verileri nasıl göreceğimizi daha önceki derslerde bahsettim. Şimdi de yeni bir sayfa oluşturup sipariş verme sayfasını yapacağız. Bu sayfayı yaparken form yapılarının codeigniter ile basit bir şekilde nasıl hazırlandığını ve verilerin nasıl gönderileceğini göreceğiz.

İlk olarak sayfamızı tekrar tasarlayacağız. Yani sayfamızı parçalara böleceğiz. Sayfamız 4 kısımdan oluşacak: header, footer, menu, content. Şimdi application/views klasörü altına dört tane dosya oluşturalım. İsimleri pizza_order.php, pizza_menu.php, pizza_header.php, pizza_footer.php  Şimdi bunları basitçe hazırlayalım.

pizza_menu.php dosyasını şu şekilde:

pizza_header.php dosyasını şu şekilde:

pizza_footer.php dosyasını şu şekilde:

pizza_order.php dosyasını şu şekilde:

application/controllers altındaki pizza.php dosyamıza order() fonksiyonu ekliyoruz ve index() fonksiyonunu aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

Şimdi adres çubuğuna localhost/Codeigniter yazarsak siparişler sayfamız görünecek. Üst kısımda header, altında menü, altında siparişler, en alttada footer.
Eğer adres çubuğuna localhost/Codeigniter/index.php/pizza/order yazarsak header menü ve footer aynı olurken siparişler yerine sipariş verme sayfası gelecek. Şu anda sipariş formumuzu daha hazırlamadık. Onun öncesinde menü kütüphanesi oluşturacağız ve daha sonra formları oluşturacağız. Bunları bir sonraki dersimizde yapacağız.

<<< Önceki:

Sonraki: >>>


Facebookta Paylaş

5 yorum »

 • Emre dedi ki:

  application/controllers altındaki index.php dosyamıza order() fonksiyonu ekliyoruz ve index() fonksiyonunu aşağıdaki gibi düzenliyoruz.

  buraya index.php dosyasını mı ekliyoruz çünkü burada böyle bir dosya yok pizza.php dosyası yapmıştık.

 • admin dedi ki:

  Evet haklısınız, düzeltilmiştir. Teşekkürler

 • Yahya dedi ki:

  Elinize sağlık. Bir bir takip ediyoruz, teşekkür ederiz.

 • levent dedi ki:

  merhaba sitenizi takip ediyorum daha önceden yapmıştım ama baştan baka bilme fırsatım yok form yenilenmeden Disallowed Key Characters. hatası veriyor belki siz yorum atanakadar da çözerim teşekkürler :=)

 • Cemal dedi ki:

  Anlatım için teşekkür ederiz. Çok sade ve anlaşılır.

Yorum Bırakın!

Yorum yaz, yada kendi sitende trackback (Geri besleme) olarak ekle. Ayrıca RSS ile bu konuya üye olabilirsin. .

Nazik olun. Temiz tutun. Konu dışına çıkmayın. Spam yaratmayın.

Bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bloğumuz gavatarı desteklemektedir. Kendi gavatarınızı edinmek için lütfen Gravatar a üye olun.