Anasayfa » Codeigniter, Php

Codeigniter Dersleri – 19 – Database Veri Silme (Deleting Data)

18 Temmuz 2011 8.182 kez okundu 5 yorum
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 oy,5 üzerinden : 5,00 )
Loading...

Bu dersimizde tablomuzda kalan son işlevi yazacağız. Bugün databaseden silme işleminin nasıl gerçekleştiğini anlatacağım. Basit bir kod yardımıyla işlemimizi rahatlıkla halledeceğiz. Yine basit ama yararlı derslerden olacak.

Hemen lafı uzatmadan başlayalım dersimize, bugün iki fonksiyon yazacağız. İlki model dosyamıza, ikincisi controller dosyamıza. Zaten silme linkini yaparken silme url sinin localhost/codeigniter/index.php/del/id  şeklinde hazırlamıştık. Şimdi bu url yi kullanacağız.

Model dosyamız olan pizza_model.php dosyamıza aşağıdaki fonksiyonu ekleyelim.

Bu fonksiyon anlaşılacağı üzere direk, ilgili id li veriyi bulup tüm satırı siliyor.

Şimdi url mizi işleyebilmemiz için pizza.php(controller) dosyamıza aşağıdaki kodları ekleyeceğiz.

Artık siparişlerinizi tek tuşla silebilirsiniz.

Projemiz ana hatlarıyla bu dersle sona eriyor. Daha sonraki derslerim ya projeyi geliştirmek üzere biraz daha advance dersler olabilir, yada codeigniteri konu konu detaylı bir şekilde anlatabilirim. Bunlara daha sonra karar vereceğim. Ancak şu derslere kadar herşeyi anlayarak yaptıysanız ana hatlarıyla bu işi öğrenmiş oldunuz. Şimdi kendinizi geliştirmenin vakti. Daha öğrenecek çok şey var. İyi günler…

<<< Önceki:

Sonraki: >>>


Facebookta Paylaş

5 yorum »

 • Hasan Hüseyin İŞLER dedi ki:

  Emeğinize sağlık. Gerçekten çok güzel…

 • Yahya dedi ki:

  Öncelikle CodeIgniter gibi bir frameworku tanıttığınızdan ve desteğinizi çok iyi bir şekilde göstermenizden dolayı tebrik ediyorum. Dersin ve projenin, hazırlanmasından sunumuna kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum. Yazılarınızın ve projelerinizin devamını bekliyorum. İyi çalışmalar.

 • eren dedi ki:

  veri tabanından veri tutarken yeni veri eklediğimizde id değerini 1 arttırıp ekliyor fakat herhangi bir veriyi sildiğimizde o id değerine yeni bir veri eklemiyor.
  bunu nasıl düzeltebiliriz??

 • admin dedi ki:

  Eren,
  Bu duzeltilecek bi konu degil. Cunku hata degil. belirtmis oldugun id ler primary key ve auto incrementtir. bu yuzden her veri girisinde bir artar. sen butun tabloyu silsen bile o yeni veri eklendiginde kaldigi yerden devam eder. Cunku baska tablolarda bu id ler foreign key olarak kullaniliyor olabilir ve sen baskasinin id sini yeni veriye verirsen hata cikmasi muhtemel olur.

 • Aziz dedi ki:

  Codeigniter Framework’ünü bizlere çok güzel anlattınız, emekleriniz için çok teşekkür ederim.

Yorum Bırakın!

Yorum yaz, yada kendi sitende trackback (Geri besleme) olarak ekle. Ayrıca RSS ile bu konuya üye olabilirsin. .

Nazik olun. Temiz tutun. Konu dışına çıkmayın. Spam yaratmayın.

Bu tagları kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bloğumuz gavatarı desteklemektedir. Kendi gavatarınızı edinmek için lütfen Gravatar a üye olun.